Grindų istorija
Dabar visuose namuose grindys yra švarios, lygios ir išblizgintos, o joms padengti naudojamos įvairios medžiagos. Tai gali būti laminatas, parketas arba vinilinė danga. Bet tokios grindys buvo ne visada. Jei apžiūrėtumėme istorinius interjerus, pamatytumėm, kad ankščiau grindys buvo medinės ir padengtos rytietiškais kilimais. Kituose šalyse buvo naudojamos akmeninės grindys. Bet ir tokios grindys nebuvo labai dažnos iki 19 a. Iki tada irgi buvo naudojamas medis, bet kol jis isitvirtino mūsų buityje praėjo daug laiko.
Pirmųjų žmogaus būstų grindys buvo tiesiog nuo vaikščiojimo sutrypta žemė. Kad būtų šilčiau, ant jų dažnai būdavo pažeriama šieno, arba sluoksnis šiaudų. Kadangi senovėje medis buvo brangus ir dažnam paprastam valstiečiui lietuviui neįperkamas, grindys taip pat buvo iš vietinės žemės, jos buvo daromos iš plūkto molio. Augant susidomėjimui natūraliomis medžiagomis, nors autentišką senovinę molinę aslą rasti sunku, žmonės Lietuvoje renkasi molines grindis ir dabar. Aišku dabar ji skiriasi nuo senosios aslos...ji atspari vandeniui, nedulka, gali būtį įvairių spalvų, storumo, tekstūros ir glotnumo lygio.
Kitose šalyse grindys vietoj šieno buvo patiesiami žvėrių kailiai, arba tiesiog metamos šiukšlės ant grindų, nuo ilgo trypimo jos susiliedavo su žeme ir įsispausdavo į žemę. Senovėje žmonių būstai buvo dalijami su gyvuliais , todėl ką po savęs palikdavo gyvuliai irgi tapdavo grindų danga. Europoje , kad nebūtų bjauraus kvapo į grindis būdavo dedama mėtų , pipirmėčių lapų. Šiaurės Amerikoje ant grindų buvo papilama riešutų ir saulėgrąžų sėklų luobelių. Nuo vaikščiojimo iš sėklų išsiskirdavo aliejus, kurį pėdos išnešiodavo po visą kambarį , ir grindų paviršius tapdavo kietas tvirtas ir nelipdavo dulkės.
Kokios grindys buvo senovės Indijoje? Tradiciškai Indijos žemėje nešvarios grindys buvo atnaujinamos papilant spalvoto dekoratyvynio smėlio. Šis spalvotas smėlis buvo pilamas išilgai grindų ir papildomai buvo galima dar damaišyti ryžių pudros ir gėlių žiedų, mindomi žiedai papildomai suteikdavo grindims įvairių spalvų. Šis būdas dar vadinamas Rangoli- tai meno forma kai iš spalvoto smėlio yra formuojamos įvairios geometrinės figūros ar gėlių raštai. Ši meno sritis Indijoje naudojama ir dabar.
Kokia gi akmeninių grindų istorija? Akmens konstrukcijos pirmą kartą buvo išvystytos senovės Egipte dar prieš 5000 metų, statant didingus monumentus ir rūmus iš didelių aptašytų akmenų. Gizos piramidėse dabar galime aptikti seniausius akmeninių grindų pavyzdžius. Akmeninės grindys pačios ilgaamžiškiausios. Bėgant laikui jos irgi kito. Turime duomenų , kad senovės Graikija iš žvirgžo kurdavo mozaikines grindis dar prieš 3000 metų. Tūkstančiai mažų, apvalių akmenukų buvo patalpinami į skiedinį formuojant paveikslų plyteles, kai šis skiedinys sukietėdavo, vietoje žvirgždo buvo dedamos šios spalvotos akmenėlių plytelės. Graikai grindims naudojo dar ir marmurą. Marmuras buvo švelnių spalvų ir saulėje žėrėdavo lyg auksas. Karališkosios šeimos ir kiti didikai naudojo Turkišką marmurą statant savo rūmus , kas rodė Jų aukštą statusą ir prestižą. Marmurinės grindys ir šiais laikais atrodo elegantiškos ir neprarado savo populiarumo. Marmuro grindis renkasi dizaineriai , architektai , kino ir muzikos žvaigždės. Marmuras gabenamas iš įvairių šalių ir vietovių, todėl skiriasi jo rūšys, dydžiai ir spalvos.
Romėnų imperijoje akmeninės grindys pasiekė naujų aukštumų. Talentingi Romėnų architektai pradėjo kurti pirmąsias akmenines šildomas grindis. Atsirado pirmosios šildymo sistemos. Šios šildomos grindys buvo naudojamos visos Romos Imperijos gyvavimo metu. Po Romos žlugimo šis akmeninių , mozaikinių grindų menas Vakarų europoje Viduramžiais buvo pamirštas. Akmenines mozaikines grindis naudojo tik Bizantijoje ir Rytų šalyse. O vakaruose tokios grindys buvo naikinamos ir plėšiamos.
Šiais laikais galime rinktis iš visko, naudoti naujausių technologijų laminate, vinilinę dangą, rinktis medines grindis arba sekti natūralistais ir dėti molines grindis, o jei norime prabangos ir išskirtinumo naudoti marmūrą. Viskas priklauso nuo Jūsų norų , pomėgių ir fantazijos. Tad belieka tik išsirinkti.